Gedenkschriften van Gijsbert Jan van Hardenbroek
Al in 2014 kocht ik via Marktplaats “De Gedenkschriften van Gijsbert Jan van Hardenbroek”, bijna vanaf het begin van het onderzoek wilde ik ook de tijd waarin Christiaan leefde, begrijpen. De zes delen staan vol met namen en gebeurtenissen uit de periode 1747 – 1787. Pas nu denk ik ze echt te kunnen lezen, weet ik bij de meeste personen die er in voorkomen, wie ze zijn.
Wordt er over de eerste jaren weinig geschreven, vanaf 1760 wordt er regelmatig geschreven en kun je de gebeurtenissen lezen door de ogen van Gijsbert Jan van Hardenbroek, heer van Bergestein, Lockhorst, slot ‘s-Heeraartsberg bij Bergambacht, en Ammerstol.

Gijsbert Jan van Hardenbroek (via Wikipedia)
Dit zijn natuurlijk de jaren waar ik interesse in heb. Christiaan was in die periode ook aan het Stadhouderlijk Hof en Gijsbert Jan van Hardenbroek schrijft over datzelfde hof. Op de pagina’s waar informatie staat waar ik meer van wil weten, plak ik een “onthoustickertje”en dat worden er steeds meer.
Soms lees ik iets met extra aandacht en pak ik wat andere stukken erbij.
Al lang verwonder ik mij erover dat Christiaan weinig schrijft over Prinses Carolina, behalve dan dat hij bij haar in dienst was.
“Hij toch had de eerreeds Uwer Majesteits Tante, Hare Doorluchtige Hoogheid, Mevrouwe de Princesse Carolina van Oranje Nasfau, en mede wijlen Zijne Doorluchtige Hoogheid, den
welbeminden Prins Erfstadhouder, Uwer Majesteits vader, zijn Suppliants weldoener G[oed] G[unstig] als domestiek tedienen”
Over haar broer Prins Willem V is hij veel uitgebreider. Lang heb ik mij afgevraagd waarom dat was totdat ik dit las:
Carolina was dikwijls “quaedaerdig”. Zou dit de reden zijn dat Christiaan niet veel woorden aan haar besteed?
Ja, het lijken af en toe ook een beetje roddelboeken maar ze zijn geschreven als dagboeken en waren niet voor publicatie bedoeld. Ze geven in ieder geval een mooi inzicht en tijdsbeeld en leer ik over wat er gebeurde in Christiaan zijn tijd. Ik heb dus nog wel een paar delen te lezen!
Nog een klein weetje, Gijsbert Jan van Hardenbroek heeft ooit Belle van Zuijlen ten huwelijk gevraagd.
Zij heeft “nee” gezegd.
Reacties
Gedenkschriften van Gijsbert Jan van Hardenbroek — Geen reacties
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>