Op zoek naar de Gratificatie
In haar brief aan Koning Willem I in 1830 schrijft Antje dat haar vader een jaarlijkse gratificatie heeft ontvangen van Mevrouw de Prinses van Oranje Nassau. Dit wekt enorm mijn nieuwsgierigheid.
Eerder, in 1816 schreef Christiaan aan Koning Willem I dat hij in dienst was geweest bij zijn zuster, Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de douarière Frederika Louisa Wilhelmina van Brunswijk.
Ik heb nog geen bronnen waardoor ik weet dat dit waar is, dus speur ik door. In het boek Geschiedenis Van De Thesaurie van Bernard Woeldeink staat iets vermeld over het testament van Prinses Louise (1770 – 1819) waardoor ik denk dat ik toch eens op zoek moet naar de inhoud van dat testament.
Zou Christiaan één van de “medewerkers” van Louise geweest zijn? Mocht het waar zijn, ben ik reuze benieuwd hoe zij Christiaan noemt.
Geachte mevrouw Van der Vegt,
Mochten al uw andere pogingen om dit testament op te sporen niet tot succes leiden, zou u het dan niet simpelweg eens kunnen proberen via dit boek zelf, de auteur ervan (oud-medewerker van het Koninklijk Huisarchief!), en de bronnen die hij heeft gebruikt? Onderaan de bladzijde in uw eigen voorbeeld hierboven (ook te lezen bij Google Books) staat immers een bronvermelding: “KHA, archief prinses Louise”, met twee inventarisnummers, waarvan één waarschijnlijk het testament zelf betreft. ’t Is dus inderdaad het KHA, Koninklijk Huisarchief, dat u “moet hebben”… en de schrijver van het boek is “desnoods” bijvoorbeeld te bereiken via LinkedIn: http://nl.linkedin.com/pub/bernard-woelderink/62/726/643 . Veel succes! Met vriendelijke groet, Dimitri Vlas
Naschrift:
Het koninklijk besluit van koning Willem I van 23 oktober 1819, nummer 66,
tot aanwijzing van een commissie ter regeling van Louises nalatenschap,
kunt u vinden bij het Nationaal Archief in de collectie met archieftoegang 2.02.01 ; zie de rubriek “Hoe ga ik te werk?” op de pagina http://www.gahetna.nl/vraagbaak/onderzoeksgids/ik-zoek-koninklijk-besluit .
Wie weet, levert dit ook weer nuttige extra-informatie op.
Met vriendelijke groet, Dimitri Vlas